فیلتر شنی چیست؟

به مخزنهایی از جنس فولادی فایبر گلاس و … گفته می‌شود که تحت فشار ساخته میشوند. این مخازن اغلب به شکل استوانه ای و دایره ای و گاهی اوقات مربع شکل و سایز های مختلف ساخته می شود. همانطور که از نام آن پیداست، در بستر آنها از شن یا همان سیلیس خالص استفاده میشود.

سیلیس که به معنای سنگ چخماق ، سنگ سخت و سنگ آتش زده  می باشد فراوان ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته ی زمین است . از سیلیس در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب ، استخر های شنا ، پارک های آبی و آکواریوم ها استفاده می شود که عامل حذف گل و لای ، کدورت ، جلبک ، مواد آلی و ذرات فیزیکی موجود در آب است.

به طور معمول از فیلتر شنی برای حذف کردن انواع ذرات معلق موجود در آب و تا قطر ۷۰ میکرون استفاده میشود. این ناخالصی ها میتواند شامل انواع مواد آلی، ذرات حاصل از خوردگی ، گل، رنگ و… باشد. این پاکسازی در مراحل اولیه سیستمهای تصفیه آب صنعتی انجام میپذیرد. همچنین اغلب اوقات پس از این فیلترها از فیلتر کربنی نیز در مسیر تصفیه آب استفاده میشود.

از فیلتر شنی به چه منظور استفاده می شود؟

فیلترهای شنی با فیلتراسیون فیزیکی آب ذرات معلق و کدورت و بسته به دانه بندی رنگ، بو و حتی روغن موجود در آب را حذف می کنند .در فیلتر شنی ها، آب حاوی کدورت و ذرات معلق را با فشاری مشخص از بستری که دارای دانه های سیلیس(نوعی سنگ معدنی) می باشد عبور می دهند. در اثر عبور آب بستر شنی ، ذرات معلق آب بین ذرات سیلیس گیر کرده و آب تقریبا عاری از مواد معلق و کدورت، بدست می‌آید. فیلتر های شنی یکی از بهترین روش ها برای کاهش غلظت جامدات معلق در آب می باشند.

و همچنین برای حذف بو، رنگ و روغن از کربن اکتیو و آنتراسیت استفاده می شود که در قسمت چگونه کارکرد کربن در فیلتر شنی می توانید در این مورد مطالعه کنید.

فیلتر شنی چگونه کار می‌کند؟

نحوه ی کار فیلتر شنی بدین شکل است که ابتدا آب یا ناخالصی از لوله ورودی وارد مخزن فیلتر میشود (در واقع به حالت دوش). با فشار پمپ ، آب به سمت پایین هدایت میشود. در حین گذر از بین سیلیس ها موجود در فیلتر مواد زائد و اضافی و آشغالها در لابلای آنها باقی می‌مانند. در نهایت آب تمیز از نازلهایی با سوراخهای بسیار ریز که در کف مخزن تعبیع شده از آن خارج میشود. ویا در مدل های دیگر فیلتر شنی آب به وسیله نازل مکش آب را جمع آوری و از طریق لوله ای که در وسط فیلتر وجود دارد به بالا و مراحل بعدی هدایت می‌کند.

کاربرد های فیلتر شنی

  • تصفیه آب های با کدورت بالا (گل و لای زیاد).
  • پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO).
  • تصفیه آب استخر.
  • تصفیه پیشرفته فاضلابهای صنعتی و انسانی.
  • تصفیه آب استخرهای پرورش ماهی.

فرایند شستن فیلتر شنی (بکواش)

کیفیت فیلتراسیون فیلترهای شنی با جذب ذرات و مواد آلوده و نگهداشتن آن ها بروی سطح سیلیس به مرور زمان از دست میدهند. و نیاز به احیا و نظافت خواهند داشت. عملیات بک واش یا همان پس شویی در فیلتر شنی زمانی انجام میشود که نشانگرهای فشار در ورودی و خروجی فیلترشنی افت را نشان دهند.

در واقع هدف از این عمل رفع گرفتگی فیلتر است و به صورت دوره ای انجام می شود. در انجام آن آب از سمت بستر، برعکس حالت عادی، به سمت فیلتر پمپ می شود. این کار برای چند دقیقه ادامه پیدا میکند. تعداد و زمان بکواش به مقدار ذرات معلق در آب و کدورت آن بستگی دارد.

برای مشاوره رایگان به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *